Jdi na obsah Jdi na menu
 


OKUPACE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY

30. 3. 2009

20.MO. Česká literatura inspirována okupací a 2.SV

František Halas
Žil v Brně,vyučil se jako knihkupec,později pracoval jako redaktor v Devětsilu.
Sb.Torzo naděje
-kniha z roku 1938
-měla silný účinek na city
-užívá citátů z Bible
-sbírka byla ihned rozprodána
-posílení češství a naděje
b.Praze
-okupaci popisuje jako příchod strašlivých jezdců
-dává lidem naději že se budeme bránit
-připomíná b. Sv.Václave
Sb.Naše paní Božena Němcová
-přirovnává její osud k osudu Českého národa

Vítězslav Nezval
Politik,spisovatel,pracoval v Devětsilu.
Sb.Matka naděje
-svou vlast přirovnává k matce a bojí se, že ji ztratí
Sb.Pět minut za městem
-německá agrese
-úzkost a neděje
-posiluje vědomí národních tradic
Sb.Zpěv míru
Sb.Chrpy a města
b.Na břehu řeky Svratky
-vrací se do rodného kraje
hra Manon Lescaut

Jaroslav Seifert
Nositel Nobelovy ceny za literaturu,redaktor,později pracoval v lidových novinách.V 60 letech zakázán.
Sb.Zhasněte světla
-reaguje na podepsání Mnichovské dohody
-je přesvědčen že jsme se měli bránit
Sb.Přilba hlíny
-věnována osvobození
b.Praze
-oslavuje Prahu a osvobození
-oslavuje povstání
-vyčítá si,že Prahu nebránil
Sb.Vějíř Boženy Němcové
-snaha posílit češství,proto píše o největší české spisovatelce
Sb.Kamenný most
-symbol češství

František Hrubín
pracoval jako knihovník,později spisovatel
Sb.Země sudička
-motiv rodné země
Sb.Jobova noc
-Job je starý básník,chce se stát básníkem nové země
-oslava nových Čech a nové země
-stará země je označována jako rakev
-nová země je označována jako kolébka

S.K.Neumann
Bezedný rok

-poslední rok existence republiky
Zamořená léta
-reakce na fašistickou okupaci
Srdce a mračna

Vilém Závada
Sb.Hradní věž
-motiv vzdoru proti okupaci

Očitá svědectví v boji za 2sv. popisují čeští piloti ve službách RAF (Royal Air Force) v Anglii.
František Fajtl
letec RAF,působil také na ruské frontě
Boje a Návraty

Filip Jánský
Nebeští jezdci
-prostředí bombardérů

Eduard Čejka
Zlomená křídla
-medailony několika padlých českých letců

Tématika koncentračních táborů a vězení

Julius Fučík
po válce se stal komjatickým hrdinou,byl vězněn a mučen gestapem.Jeho dílo vzniklo vynášením tzv. „motáků“ kousky smotaných papírů vynášených spřízněným bachařem.
Reportáž psaná na oprátce

Arnošt Lustig
Modlitba pro Kateřinu Horovicovou
Během okupace a deportace se skupinka židů domluví s německými vojáky,kteří je mají za to,že jim upíšou celý svůj majetek dostat na loď do Ameriky.Zpočátku vše vypadá v pořádku,postupem času pomalu přicházejí na to,že je podvedli a že ve skutečnosti míří do koncentračního tábora.Při tělesné prohlídce Kateřina vezme jednomu SSákovi zbraň a dalších několik postřílí,nakonec přibíjí další a všechny včetně Kateřiny zabijí.

Židovská tématika a psych. Analýza

Arnošt Lustig
Modlitba pro Kateřinu Horovicovou

Karel Ptáčník
Ročník jedenadvacet
Hlavní hrdina je totálně nasazen do říše.Zde se seznamuje s německou dívkou,která je antifašistka.Sblíží se spolu,ale dívka je nakonec odsouzena a popravena.

Norbert Frýdl
Krabice živých
Prostředí koncentračního tábora.Hlavní hrdina má moc třídit deportované lidi do tzv. „krabice s živými“ a oddálit jejich odsouzení ke smrti.

Ladislav Fuks
Pan Theodor Mundstock
Pan Mundstock je žid.Jednoho dne vidí jde kolem nádraží a vidí jak se skupinka židů připravuje k deportaci,jeden muž s kufry nestíhá jejich tempo,kufry jsou na něho moc těžké a SSsák ho zmlátí už na nástupišti.Pan Mundstock si řekne, že takhle nedopadne a začne denně posilovat.Zvedá kufry,otužuje se.Je čím dál víc odolnější.Dokonce si nechá udělat falešné zuby a potřebuje je vyzkoušet.Jde masny a provokuje řezníka
,který je slušný a choval se k němu vždy slušně a s úctou.Obviní ho z krádeže,řezník se nakonec neudrží a dá panu Mundstockovi pěstí.Tomu vypadnou falešné zuby a je spokojen,že to funguje.Znovu se připravuje na transport,dokonce připravuje i jednoho mladého syna jeho příbuzného.Přichází den transportu,sraz je na nádraží,pana Mundstocka nakonec před nádražím sráží nákladní auto a umírá.

Spalovač mrtvol
Knížka popisuje,jak se z spořádaného otce rodiny stane psychopat.Pan Kopfrkingl je pracovníkem v krematoriu.Kamarádi ho přesvědčují,ať se dá na stranu němců,protože má německé jméno,ale on vzdoruje a odvolává se na rodinu.Jednoho dne zjistí,že ho rodinu brzdí v kariéře-manželka ½ židovka,děti ¼ židi a že kamarádi měli pravdu.Vymyslí řešení.Pošle děti k babičce,hodlá se svou ženou oslavit 19let manželství.Žena má být slavnostně oblečená v černých šatech.V celém bytě je tma,jen v koupelně hoří svíčka,požádá ji,ať mu pomůže opravit ventilátor.Jeho žena tedy vyleze na stoličku,v tom okamžiku ji podkopne a ona se oběsí,nakonec jí zaváže tkaničky a upraví ji,proto je vše klasifikováno jako sebevražda.Postupuje v kariéře,stává se ředitelem krematoria,uvědomuje si,že je vyvolený,obdivuje Hitlera.Dokonce o něm mluví i na pohřbu své ženy. Chce se zbavit i dětí,nejmladšího vezme do cukrárny,chce mu ukázat kde pracuje.Syna zabije železnou tyčí a dá ho do rakve s německým důstojníkem a spálí-syn zmizel.Nyní se chystá zabít i dceru,té chce taky ukázat kde pracuje,dcera je obezřetná něco tuší.Nahání se s ní po krematoriu,má vidiny,upadá na zem a dcera mezitím uteče.Nakonec pana Kopfrkingla odváží do blázince a slibují mu,že se o dceru „postarají“.

Jan Otčenášek
Romeo,Julie a tma
Hl.hrdina schovává za dílnou svého otce dívku židovského původu,která nešla na transport do koncentračního tábora.Potkali se v parku na lavičce a on jí nabídl pomoc.Chodí za ní,nosí jí jídlo a vodu,postupně se sbližují,mají spolu vztah.Němečtí vojáci prohledávají domy,dívka vyběhne ven aby ho zachránila,ale je zastřelena.

Bohumil Hrabal
Ostře sledované vlaky
Hlavní hrdina Miloš přichází na žel. stanici v době protektorátu.Pracuje jako pomocný výpravčí a jeho hlavní problém jsou ženy a sex.Chce spáchat sebevraždu,zedník pracující vedle omylem proboří zeď,vidí Miloše a zachraňuje mu život.Miloš navazuje vztah k mladé průvodčí,ale necítí se připraven,tak si na radu lékaře hledá zkušenější ženu,dokonce má poměr s přednostovou ženou.Nakonec mu od problému pomůže členka odboje,která má za úkol vyhodit do vzduchu muniční vlak.Je nucena odejít a Miloš za ní přebírá úkol.Ve chvíli kdy vlak projíždí stanicí stojí Miloš na kandelábru a hází na vlak bombu,je zastřelen hlídkujícím vojákem.Padá na vlak,který asi po kilometru jízdy vybuchuje.

Obsluhoval jsem Anglického krále
Životní příběh a osudy číšníka Daniela Ďítěte za doby před okupací,během okupace kdy navazuje vztah k německé dívce,kterou si bere za ženu,která nakonec umírá a za doby po okupaci kdy je za shromažďování majetku odsouzen k 15letům vězení.
Postřižiny
Prostředí prvorepublikového pivovaru,jeho správce a jeho ženy do kterého se přidává bratr správce Pepin.
Slavnosti sněženek
Příběhy obyvatel chatové oblasti Kersko a místních mysliveckých spolků,kteří mezi sebou vedou malou válku.

Ota Pavel
Spisovatel židovského původu,vl. Jménem Ota Popper,novinář a reportér sportovních deníků,byl těžce psychicky nemocen-trpěl těžkými depresemi.

Smrt krásných srnců
 Otec se bojí o život svých synů,bojí se,že nepřežijí pobyt v koncentračním táboře,potřebují bílkoviny obsažené v mase,ale doma žádné maso nemají.Rozhodne se ulovit srnce i když ví že za pytlačení je trest smrti.Každý den marně ze břehu místního rybníka vyhlíží dalekohledem na pastviny pod lesem,řadu dní se žádný srnec neobjevuje,den transportu se blíží a otec přestává pomalou doufat.Jednoho dne se srnec objevuje,otec si půjčuje sousedova psa Holana,ten s ním ale jít nechce,přemlouvá ho a Holan s ním nakonec jde.Srnce společně uloví,dají do batohu a vrací zpátky z lesa domů na kole.Batoh mu prosákne krví a vypadá to tak,že je zraněn.Upozorní ho na to skupinka kolemjdoucích.Nakonec přijíždí se srncem domů,všichni se nají. Jsou deportováni do koncentračního tábora,všichni jeho synové přežijí.